Præstø Gruppe - De Blå Spejdere i Præstø
Beskrivelse
Præstø Gruppe
Er du mellem 3 og 16 år eller voksen, kan du blive spejder hos os.
Fællesskab og udfordringer
De Blå Spejdere arbejder for at give børn, unge og voksne udviklende og spændende oplevelser, der udvikler ansvarlighed og selvstændighed samt god mulighed for at tage del i det danske samfund.
Drenge og piger fra 3-16 år og voksne - kom og vær med!
Herunder kan du læse om hvad vi arbejder med i spejderarbejdet samt nederst mere konkret om Præstø gruppes afdelinger og mødetider.
Et frit liv - udvikling for ALLE
Spejderlivet udlever vi ved de ugentlige møder, men allerbedst på vores én- og flerdages ture på alle årstider. I spejderarbejdet er et væsentligt aspekt - learning by doing. I spejderarbejdet eksperimenteres og opleves for at reflektere og udvikle den enkelte.
Vi lever og lærer i naturen, hvor vi er stille, vilde og nysgerrige.
I spejdergruppen arbejder vi i patruljer, mindre faste grupper, hvor børnene øver sig i medbestemmelse, ansvarlighed når teltet skal op - maden laves og planlægning af turen gøres. Spejderne udfordrer sig selv og hinanden og udvikler sig
.
Spejdernelov- og løfte udgør de grundlæggende værdier og vi gør vores bedste for at leve efter det:-)
Præstø Gruppe
Flere gange årligt mødes hele spejdergruppen, således at store og små spejdere samarbejder og oplever leg og aktiviteter sammen.
Præstø Gruppe har mødested ved Abildhøjgården Rugvænget 72, 4720 Præstø
Præstø Gruppe arbejder i følgende afdelinger:
Familiespejder: 3-6 år med deres voksne lørdage i ulige uger kl 9.30-11.30. Familiespejdere mødes ved Bosei`s P-plads
Mikrospejder: 0.-1. klasse onsdage 17 - 18.30
Minispejder: 2.-3. klasse onsdage 17 - 18.30
Juniorspejder: 4.-5. klasse onsdage 17 - 18.30
Tropsspejder: 6.-9. klasse onsdage 17 -18.30
Seniorspejder: 15-23 år
Spejderledere - Har du lyst til at lege med så kontakt os gerne!
Facebook: Præstø Gruppe,DDS
Kontaktperson
-
FormandPia Lohse
-
KassererLone Andersen
-
lederHelle Ancker Agergaard
Foreningens tilskudsregnskab
Vordingborg Kommune offentliggør tilskudsregnskab for foreningen, hvis den modtager kommunale tilskud. (jf. Folkeoplysningsloven § 29). Foreninger, som kun låner lokaler, men ikke modtager tilskud. har ikke et tilskudsregnskab (tal = 0). Tilskudsregnskabet omfatter ikke hele foreningens regnskab, men alene de poster der ligger til grund for det kommunale tilskud.
Tilskudsrelaterede udgifter
Aktivitetsudgifter: 20335 kr.
Lokaleudgifter: 0 kr.
Tilskudsrelaterede udgifter i alt 20335 kr.
Tilskudsrelaterede indtægter
Kontingenter 24909 kr.
Anden deltagerbetaling 10300 kr.
Deltagerbetaling i alt 35209 . kr
Kommunalt tilskud 27995 kr.
Bruger foreningen kommunalt anviste faciliteter? Ja
Kontaktoplysninger
Præstø Gruppe - De Blå Spejdere i Præstø
Tlf.:
Email gruppeleder.dds.praesto@gmail.com
CVR nr.: 29669937
Hjemmeside:Praestoegruppe.dk
Aktivitetssted
Abildhøjgården / Præstø Skoleklub
Rugvænget 72
4720 Præstø
Aktiviteter
- Frivillighed (Børn og unge, Voksne)
- Spejderaktivitet (Børn og unge, Voksne)
- Udeliv (Børn og unge, Voksne)